O stronie

MAKROFOTOGRAFIA

Niniejsza strona jest kontynuacją poprzedniej wersji dostępnej pod adresem http://www.makrofotografia-owady.republika.pl .

Oprócz zdjęć owadów będę na niej umieszczał również inne zdjęcia makro oraz przyrodnicze. Fotografuję głównie aparatem Pentax k-r oraz obiektywami SMC Pentax M 100/4, SMC Pentax M 50/4 oraz SMC Pentax M 40mm 2.8, czasami używam dodatkowo pierścieni pośrednich. 


Jak podaje elektroniczna encyklopedia pwn.pl makrofotografia (nazwa pochodzi z języka greckiego) jest to "dział fotografii (...) zajmujący się wykonywaniem za pomocą obiektywu fotograficznego zdjęć w skali od 1:1 do 10 : 1 (z małych odległości); im mniejsza jest odległość między obiektywem i fotografowanym obiektem, tym większa musi być odległość między obiektywem a płaszczyzną błony, w celu jej zwiększenia umieszcza się między obiektywem a korpusem aparatu mieszek wyciągowy albo zespół pierścieni pośrednich lub nakłada się na obiektyw soczewki nasadkowe; np. fotografowanie monet, medali, znaczków pocztowych, owadów."Owady są bardzo ciekawą grupą zwierząt. Część z nich żyje samotnie, a część tworzy społeczeństwa. W makrofotografii wiedza na temat owadów jest bardzo pomocna- posiadając wiedzę, jak dany gatunek zachowuje się w niebezpieczeństwie oraz jak jest aktywny (czyli czy szybko ucieka), możemy zazwyczaj od razu zrobić w miarę udane zdjęcie.


 

Tomasz Michno
tomasz.michno@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *